Bezpieczne używanie narzędzi w domu

W każdym mieszkaniu czy domu powinno się znaleźć choć kilka podstawowych i uniwersalnych narzędzi, które często się przydają. Na pewno trzeba będzie coś naprawić, wkręcić śrubę i przybić gwóźdź. Kiedy coś pęknie, przyda się klej termotopliwy i pistolet do kleju. Zanim zabierzmy się pracę, sprawdźmy, jak ich używać, by nie zrobić sobie krzywdy.

Jakie narzędzia są potrzebne? Jak ich używać?

Podstawowe narzędzia powinny się znaleźć w każdym domu. Przede wszystkim musimy mieć śrubokręt krzyżakowy i płaski. Odkręcenie śruby (bądź jej zakręcenie) jest praktycznie niemożliwe bez zastosowania narzędzia z odpowiednią końcówką. Pracując śrubokrętem, wybierzmy taki, który dobrze pasuje do naszej dłoni, a jego obudowa jest w dobrym stanie. W osobistym zestawie narzędzi warto trzymać po dwa egzemplarze śrubokrętów krzyżakowych i płaskich. Niemal z każdą śrubą, której gwint nie jest przystosowany do korzystania ze śrubokręta, poradzą sobie klucze nasadowe. Jeśli nie chcemy kupować zestawu kluczy, zaopatrzmy się w jeden, w którym można zmieniać rozstaw, uzyskując w ten sposób zastępstwo dla kluczy w różnych rozmiarach. Kombinerki czy szczypce przydadzą się, gdy będziemy chcieli wyciągnąć krzywo wbity gwóźdź. Potrzebny jest także młotek, czyli jedno z najczęściej używanych w domu narzędzi. W skrzynce narzędziowej powinien się znaleźć pistolet do kleju, który służy do nakładania kleju termotopliwego. Kleje tego typu kupuje się w laskach, które wprowadza się do pistoletu, który podłączamy do prądu. Za pomocą klejów termotopliwych skleimy zepsute zabawki czy podkleimy karton.

Jak bezpiecznie używać narzędzi? Do czego pasuje pistolet do kleju?

Pamiętajmy, że nie wolno używać narzędzi do innych celów niż do tych, do których zostały przeznaczone. Jeżeli kupiliśmy pistolet do kleju, potrzebny będzie klej w laskach, a używanie innego spoiwa może skutkować uszkodzeniem pistoletu. Taki sprzęt powinien się znaleźć w królestwie majsterkowicza, gdyż ma szerokie zastosowanie. Służy do nakładania klejów termotopliwych, które przydają się, gdy chcemy skleić różne materiały. Majsterkowicz nie tylko wymienia żarówki czy reperuje szafki, ale czasami musi naprawić zepsutą zabawkę lub dokleić nogę do stołu, a tego typu kleje doskonale się do tego nadają. Jeżeli kupimy podłączany do prądu pistolet do kleju, pamiętajmy, by wtyczkę wkładać i wyciągać delikatnie i ostrożnie. Gwałtowne wyrwanie może prowadzić do uszkodzenia przewodu, co może stać się przyczyną porażania przez prąd. Zanim użyjemy narzędzia, sprawdźmy, czy nie jest uszkodzone. Wszystkie urządzenia utrzymujmy w czystości i kontrolujmy ich stan. Pamiętajmy, że nie powinno się pracować tępym narzędziem. Podstawowe narzędzia nie są drogie, więc jeśli się zepsują, po prostu kumpy nowe. Dbajmy o urządzenia elektryczne, by dobrze nam służyły. Zepsuty pistolet do kleju wyrzućmy, by przypadkowe rozlanie kleju nie skończyło się bolesnym poparzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *