Czym zajmuje się controlling?

Jeśli skończyłeś studia ekonomiczne, nie musisz wiązać swojej przyszłości z obsługą księgową firm lub pracą w dziale księgowości, gdyż duże przedsiębiorstwa coraz częściej tworzą nowe stanowiska związane z controllingiem. Aby zostać specjalistą ds. controllingu wystarczy poszerzyć swoją wiedzę, zapisując się na profesjonalne szkolenia z finansów.

Controlling – co to takiego?

Choć działy controllingu już od kilku lat mnożą się jak grzyby po deszczu, to nadal niewiele osób wie, na czym tak naprawdę polega ich praca. Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zakres zadań specjalisty lub kierownika ds. controllingu jest bardzo szeroki, co zresztą idzie w parze z dużą odpowiedzialnością za działania rekomendowane do wdrożenia. Przedstawiciele tego działu ściśle współpracują z zarządem przedsiębiorstwa i wspierają go w realizowaniu wytyczonych celów. W praktyce sprowadza się to do udziału w przygotowywaniu budżetów i wieloletnich planów finansowych oraz kontroli stopnia ich realizacji. Dzięki pracy controllerów możliwe jest szybkie stwierdzenie, z czego wynikają odchylenia od planu i w jaki sposób można uszczelnić finanse firmy. Rolą pracowników działu controllingu jest również wykonywanie kalkulacji, które mają wykazać rentowność produktów i projektów oraz wykorzystywanych kanałów dystrybucji. Oprócz współpracy z zarządem przedstawiciele tej profesji wspierają także dział księgowości, sporządzając m.in. wyliczenia rezerw, oraz kierowników poszczególnych działów, prezentując im bieżące raporty finansowe. Zakres obowiązków przedstawicieli działu controllingu jest bardzo szeroki, w dużym uogólnieniu można jednak stwierdzić, iż controllerzy zajmują się tworzeniem i monitorowaniem realizacji planów finansowych, bieżącą kontrolą wydatków oraz analizowaniem kosztów obciążających firmę.

Szkolenia z finansów to podstawa

Aby z sukcesem realizować powyższe zadania niezbędne jest wykształcenie ekonomiczne oraz znajomość zagadnień związanych z controllingiem. Jeżeli masz dyplom magistra, ale brakuje Ci specjalistycznej wiedzy związanej z controllingiem, to nic straconego! Jeśli chcesz ją zdobyć, zapisz się na szkolenia z finansów, po których ukończeniu uzyskasz kompetencje niezbędne do wykonywania nowego i dobrze płatnego zawodu. A gdy już zaczniesz szukać pracy w zawodzie controllera, nie zapomnij wyeksponować w swoim CV takich cech, jak: wysoko rozwinięta zdolność analitycznego myślenia, stanowczość i przedsiębiorczość – dzięki temu łatwiej zdobędziesz wymarzony zawód.

Controlling to nowa, ale bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina finansów, którą interesuje się coraz większa liczba polskich firm. Na rynku nie ma jeszcze zbyt dużej konkurencji, więc to właśnie teraz jest najlepszy czas, by zwiększyć kwalifikacje i zacząć rozglądać się za pracą w tym zawodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *