Który terminal płatniczy wybrać – pomoc w wyborze

terminal płatniczy

Jeżeli chcesz wprowadzić płatności kartą, to z pewnością zastanawiasz się, który terminal płatniczy najlepiej sprawdzi się w Twoim biznesie. A wybór jest bardzo duży – istnieją m.in. terminale stacjonarne i przenośne, wyposażone w drukarkę i niedrukujące potwierdzeń oraz zestawy z PinPadem. Które z nich są najbardziej funkcjonalne?

Mobilny czy stacjonarny terminal płatniczy?

Do niedawna wszystkie urządzenia obsługujące transakcje bezgotówkowe były na stałe powiązane z miejscem sprzedaży. O ich stacjonarnym charakterze już na pierwszy rzut oka przypominał długi kabel zwisający z terminala. Właściciele sklepów i obiektów usługowych podłączali je do linii telefonicznej lub internetu, niekiedy wykorzystując dla pewności dwa łącza – jedno z nich pełniło wtedy funkcję zapasową i zabezpieczało przed ryzykiem utraty sygnału. Terminale stacjonarne są obecnie najczęściej stosowane, lecz niedawno pojawił się ich godny konkurent – terminal przenośny.

Urządzenie to nie ma kabla, a za jego zasilanie odpowiada wydajny akumulator, który można bez problemu naładować w stacji bazowej. Mobilny terminal płatniczy sprawdza się w firmach, których specyfika wymaga częstych zmian miejsca sprzedaży. Będzie więc idealny dla właścicieli food trucków, którzy jeżdżą po całej Polsce i sprzedają burgery lub sprzedawców pamiątek, handlujących podczas dużych wydarzeń muzycznych i sportowych. Terminal przenośny, którego działanie wymaga podłączenia do internetu mobilnego albo sieci WiFi sprawdzi się także w restauracjach, w których kelner obsługuje klientów przy stoliku – dzięki niemu będzie mógł zrealizować transakcję bezgotówkową również poza punktem kasowym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

terminal płatniczy

Terminale płatnicze różnią się od siebie również rodzajem ekranu. Niektóre urządzenia zostały wyposażone w monochromatyczny ekran, a inne mogą wyświetlać także wielobarwne grafiki. Który z nich będzie lepszy? Zdecydowanie większą popularnością cieszą się ekrany o zredukowanej liczbie barw – są one proste i czytelne, a przy tym bardziej wydajne, ponieważ mogą dłużej pracować na baterii niż te kolorowe.

Nowsze urządzenia wyróżniają się też dużymi ekranami dotykowymi, które zastępują charakterystyczne przyciski. Zdaniem producentów umożliwiają one szybszą i bardziej wygodną obsługę. Dla Ciebie istotniejsze od wyboru ekranu będzie jednak ustalenie, czy terminal płatniczy występuje w zestawie z PinPadem, a więc osobnym urządzeniem, za pośrednictwem którego klienci mogą wprowadzić PIN lub zapłacić zbliżeniowo. Tego typu zestawy sprawdzają się przede wszystkim w punktach usługowych oraz lokalach, które dbają o komfort klientów, mogących swobodnie dokonywać płatności bez konieczności oczekiwania na udostępnienie terminalu.

Część terminali umożliwia także bezpośrednie drukowanie potwierdzeń, w przeciwieństwie do urządzeń, które służą wyłącznie do wprowadzania i akceptacji płatności. W tym drugim przypadku na ekranie terminala wyświetli się kwota zapłaty dopiero wtedy, gdy sprzedawca wprowadzi ją na kasie.

Producenci nowoczesnych terminali płatniczych regularnie ulepszają swoje urządzenia. Nie wszystkie funkcjonalności będą Ci jednak potrzebne. Zanim wybierzesz odpowiedni model zastanów się więc, które mogą usprawnić pracę w Twojej firmie, a które będą odgrywały rolę niepotrzebnego gadżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *