Niezbędnik złotej rączki

Bycie samowystarczalnym jest chyba jedną z najbardziej satysfakcjonujących zalet. „Złote rączki”, czyli osoby, które są w stanie niemal wszystko naprawić, dobrze wiedzą jakie to uczucie. A jak zacząć swoją przygodę z majsterkowaniem? Co będzie do tego potrzebne?

Jak wybrać narzędzie do cięcia?

Cięcie to jedna z tych czynności, które trudno uniknąć podczas wszelkich napraw. Bez wątpienia przyda się ostry nożyk introligatorski. Z jego pomocą można szybko przecinać najróżniejsze materiały. W swoim zestawie podręcznym warto mieć także nożyczki, a w warsztacie majsterkowicza dobrze posiadać piłę. Na rynku jest ogromny wybór sprzętu – piły ręczne i łańcuchowe bez problemu znajdziemy w większych sklepach z narzędziami. Im bardziej skomplikowane prace będziemy wykonywać, tym bardziej zaawansowana powinna być piła.

Czym łączyć?

Młotek i gwoździe to najbardziej podstawowy zestaw. Jednak coraz częściej zamiast tradycyjnych metod, majsterkowicze używają wkrętarek. Dzięki nim zdecydowanie prościej i szybciej można zawiesić półkę lub ramkę ze zdjęciem. Do wszelkich napraw przydatne mogą okazać się pistolety do kleju. Narzędzia takie „nabijamy” za pomocą sztyftów kleju hotmelt. Możemy go wykorzystać tylko po stopieniu, stąd konieczny jest zakup pistoletu. Tego typu spoiwo jest niezwykle trwałe i uniwersalne. Klej w laskach bez problemu sklei plastik, drewno, metal czy szkło. Warto mieć przy sobie równie taśmę izolacyjną, która przyda się podczas prac z elektrycznością.Pistolety do kleju

Jaki sprzęt do mierzenia wybrać?

Wykonywanie pomiarów to codzienność majsterkowiczów. Składana miarka centymetrowa to jeden z podstawowych elementów wyposażenia nesesera. Oprócz niej warto posiadać również poziomicę i kątownik stolarski. Dzięki nim bez problemu przywiesimy równo półkę.

Jaki sprzęt wybrać do prac na wysokości?

Każda „złota rączka” musi liczyć się z tym, że czasem może przytrafić się praca na wysokości. Wówczas niezbędna będzie drabina. Najlepszym wyjściem jest po prostu drabina dwustronna, którą można bez obaw postawić przy każdym obiekcie, bez konieczności jej opierania. Pamiętajmy, że drabina jest bardzo ważnym sprzętem, który wymaga regularnego sprawdzania. Tyczy się to szczególnie wysokich drabin, z których upadek może skutkować bardzo przykrymi konsekwencjami. Co jakiś czas oglądajmy drabiny, a gdy tylko coś jest nie tak, wymieniajmy na nowe.

Jak przechowywać sprzęt?

Każdy szanujący się majsterkowicz wie, że o narzędzia należy dbać. Nie bez znaczenia jest więc ich przechowywanie. Przy wyposażaniu swojego warsztatu nie zapominajmy o zakupie walizki lub nesesera. Gdy będziemy musieli komuś pomóc i zabrać sprzęt gdzieś dalej, może okazać się to niezwykle przydatne.

Młotek, klucze, pistolety do kleju, miarki – to tylko niektóre przydatne narzędzia. Tak naprawdę każdy majsterkowicz sam najlepiej wie czego potrzebuje. Takiego zestawu zwykle nie kompletujemy w jednej chwili, ale systematycznie uzupełniamy o nowe i coraz bardziej zaawansowane sprzęty. Jednak powyższy komplet na pewno przyda się na początek przygody z majsterkowaniem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *