Profesjonalne zastosowanie klejów termotopliwych

 

Kleje termotopliwe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Klejenie to jedna z najstarszych technik łączenia ze sobą materiałów. Pierwsze kleje pojawiły się ponad trzy tysiące lat temu, kiedy strzały robiono wykorzystując klej ze smoły brzozowej. Wiek XX to prawdziwy rozkwit techniki klejenia, a dziś spoiwa pozwalają na łączenie ze sobą przedmiotów zastępując zgrzewy punktowe i nitowanie.

Czym są kleje termotopliwe?

Kleje termotopliwe to jednoskładnikowe kleje poliuretanowe, które utwardzane są za pomocą wilgoci zawartej w łączonych materiałach lub otoczeniu. Nakłada się je na gorąco, w temperaturze około 110 stopni Celsjusza. Szybko stygną i stają się bardzo wytrzymałe. Obecnie są używane bardzo chętnie, gdyż nie tylko doskonale łączą powierzchnie, ale są również bezpieczne dla otoczenia i środowiska. Po nałożeniu kleje termotopliwe szybko się ochładzają, więc klejone powierzchnie trzeba łączyć szybko i sprawnie, mocno dociskając. Ponadto, należy pamiętać, że ich składnikiem są poliamidy, więc przechowując je, należy bezwzględnie chronić je przed wilgocią.

Pistolety

Electric hot glue gun on a wood background

Zastosowanie klejów termotopliwych w przemyśle meblowym

Kleje termotopliwe znajdują zastosowanie w przemyśle meblowym, gdyż tego typu kleje gwarantują stabilność i trwałość, a dodatkowo są bezpieczne dla środowiska. Za ich pomocą przykleja się forniry o dużej powierzchni i laminuje sią folie techniczne. Służą także jako masy zalewowe do otworów po sękach, a wypełnione nimi braki w drewnie są elastyczne i wytrzymałe. Kleje nakłada się za pomocą pistoletów to kleju termotopliwego, gdy klei się małe powierzchnie. Kiedy potrzebna jest większa ilość kleju, stosuje się urządzenie zbiornikowe z pompami zębatymi lub specjalne beczki, w których podgrzewa się kleje, a nakłada się je za pomocą ogrzewanych węży o różnych długościach i średnicach.

Pistolety do kleju termotopliwego

Kleje termotopliwe na małych powierzchniach nakłada się za pomocą specjalnych pistoletów, w których umieszcza się sztyfty kleju. Następnie rozgrzewa się klej i nakłada na wybraną powierzchnię. Pistolety do kleju stosowane w przemyśle, które ułatwiają dokładne nakładanie spoiwa, ale wymagają ostrożności i doświadczenia w ich używaniu. Trzeba bowiem uważać, by nakładać klej wystarczająco rozgrzany. Pistoletu nie wolno odkładać w czasie pracy, gdyż można nieodwracalnie zniszczyć dysze.

Kleje termotopliwe w przemyśle stosuje się głównie do klejenia elementów mebli, ale świetnie nadają się także do łączenia drobnych elementów z metalu, tworzyw sztucznych, ceramiki i tkanin. Za jego pomocą klei się również małe elementy zabawek. Tak szerokie zastosowanie sprawia, że tego typu kleje są warte uwagi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *