czym malowano dawniej

Urządzenie wnętrz to fascynujące zajęcie, a jedynym kłopotem może być wybór odpowiednich kolorów farb. Przeglądając katalogi producentów, zapominamy o tym, jak wielkie mamy szczęście, że możemy pokrywać ściany dopracowanymi technologicznie farbami, które nie szkodzą naszemu zdrowiu. Nasi przodkowie nie mieli tak łatwo. Czym kiedyś malowano ściany?

Czym były pierwsze farby?

Pierwsze farby do ścian były mieszane przez malarzy, którzy tworzyli swoje własne kolory, a ich receptura była sekretem twórców. Farba musiała być mieszana w małych ilościach i natychmiast użyta, dlatego mieszanie kolorów było wielką umiejętnością. Ponadto, farby bardzo źle kryły, więc każda ściana musiała być malowana co najmniej pięć razy. Nie można również zapomnieć o tym, że były szkodliwe dla zdrowia. Do użytku weszły substancje barwiące na bazie szkodliwych związków takich jak ołów, arszenik, cynober i rtęć, które doprowadziły do przedwczesnej śmierci wielu chemików i malarzy. Pigmenty naturalne stosowano przez wiele lat, aż do rewolucji przemysłowej. Ich wytwórcy strzegli swoich formuł, zaś w wytwarzaniu poszczególnych barwników specjalizowały się różne miasta. Na przykład barwnik siena pochodzi ze Sieny we Włoszech, umbra palona zaś z innego włoskiego miasta – Umbrii.

Dalsza historia farb

Farby były bardzo drogie, a ich ceny zależały od koloru. Najtańsza była woda zmieszana z wapnem. Nie była zbyt odporna na zabrudzenia, ale świetnie dezynfekowała ściany. Często mieszano ją z kolorowymi barwnikami i używano w najbiedniejszych domach, a im jaśniejszy kolor, tym tańsza farba. W Anglii za pół litra farby w kolorze złamanej bieli lub beżu trzeba było zapłacić 4-5 centów. Droższa była farba niebieska lub żółta farba, a najdroższa – połyskująca niebieska farba na bazie zmielonego szkła. Bardzo bogaci ludzi dekorowali ścianę patyną. Paski miedzi wieszano nad kubłem z końskim gnojem i octem, a powstałą w ten sposób oksydowaną miedź zdrapywano i smarowano nimi ściany. Kiedy farby stały się bardziej dostępne, właściciele domów upodobali zaczęli wybierać mocne i intensywne kolory ścian. Ponadto, w jednym pomieszczeniu używano nawet kilku kolorów. W 1856 roku odkryto bowiem pierwszy syntetyczny pigment, czyli fioletową moweinę na bazie aniliny. Nowe, przemysłowe substancje barwiące przyczyniły się do rozwoju gospodarczego i większego dobrobytu w niektórych państwach. Obecnie stosowane farby akrylowe pojawiły się na rynku w latach 50. XX wieku, najpierw w Stanach Zjednoczonych i Meksyku, a później w Europie. Pierwotnie zaprojektowano je do malowania zewnętrznych ścian budynków nadmorskich, które narażone są na stałą wysoką wilgotność powietrza i zasolenie.

Nie wyobrażamy sobie życia bez farb. Oczywistym dla nas jest, że podczas wizyty w markecie budowalnym znajdziemy na półkach produkty o różnych właściwościach i kolorach. Doceniajmy to, co mamy i śmiało dekorujmy mieszkania.