Rozwój technologii bankowych sprawił, że coraz więcej osób korzysta z transakcji bezgotówkowych. Wymóg posiadania rachunku bankowego pojawia się już nie tylko w trakcie zakupów online, ale także wśród pracodawców czy usługach, wymagających posiadania własnego konta. Naturalnym przedłużeniem dla rachunku osobistego stała się karta płatnicza – wygodny i szybki sposób na regulowanie należności.

Terminale płatnicze w służbie kupującym

Największą bolączką z jaką spotykają się konsumenci podczas codziennych zakupów jest konieczność zadbania o odpowiednią ilość gotówki w portfelu. Problem ten nieraz przyjmuje dość uciążliwy wymiar – zwłaszcza, gdy zaistnieje potrzeba poruszania się większą ilością gotówki. Większość osób nie czuje się wtedy bezpiecznie.

 

Z drugiej strony, bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy należy odliczyć odpowiednią ilość pieniędzy, niezbędną do uiszczenia opłaty za produkt lub usługę. Suma wszystkich zakupów powoduje wtedy, że klient powinien dysponować także odpowiednio, drobnymi nominałami.

Oba powyższe problemy z łatwością rozwiązuje zastosowanie karty płatniczej. Dzięki specjalnej konstrukcji karta jest przypisana bezpośrednio do rachunku bankowego właściciela.

 

Każda transakcja jest rejestrowana niemal natychmiast po jej dokonaniu. Jedyną czynnością jaką musi wykonać właściciel karty jest podanie prawidłowego numeru PIN. Po jego wpisaniu system wykorzystywany przez terminale płatnicze wysyła odpowiednią informację do banku i realizuje transakcję.

 

Zalety karty płatniczej

To jednak nie wszystkie korzyści płynące z posiadania karty umożliwiającej realizację transakcji bezgotówkowych. Wymienić tutaj można m.in.:

  • Płatności zbliżeniowe – rozwiązanie, dzięki któremu możliwe stało się ograniczenie konieczności używania numeru PIN. Specjalna konstrukcja takiej karty pozwala na rejestrowanie płatności poprzez zbliżenie jej do terminalu płatniczego posiadającego opcję transakcji zbliżeniowej;
  • Cashback – usługa bankowa polegająca na pobraniu gotówki bezpośrednio przy kasie. Klient płaci za zakupy, jednocześnie deklarując chęć pobrania odpowiedniej ilości gotówki. Osoba obsługują terminal płatniczy rejestruje specjalny typ transakcji i przekazuje środki pieniężne kupującemu. Dzięki temu rozwiązaniu, nie ma potrzeby korzystania z bankomatu.
  • Payback – niektóre banki pozwalają dodatkowo rejestrować na karcie specjalne punkty, które można przeznaczyć na zniżki, rabaty lub inne profity. Najczęściej, aby otrzymać punkty payback za zakupy, klient musi dokonać zakupu u odpowiedniego producenta, w określonej placówce lub wyznaczonym przez bank terminie obowiązywania promocji.
  • Płatności mobilne – karta płatnicza umożliwia również dokonywanie płatności przez terminale mobilne, wykorzystywane bardzo często np. w branży gastronomicznej czy w usługach, które wymagają realizacji w miejscu zamieszkania kupującego

Jak widać, posiadanie karty płatniczej niesie ze sobą szereg możliwości, które warto wykorzystywać w praktyce. Z pewnością opłaci się to zarówno sprzedającym, jak i kupującym. Ci pierwsi zyskają możliwość błyskawicznego rozliczenia płatności, natomiast drudzy będą mogli się cieszyć wygodnymi oraz bezpiecznymi zakupami.