HB 710 spray

Drewno jest bardzo eleganckim materiałem, więc chętnie wykorzystuje się je podczas budowy domów czy jako materiał wykończeniowy w różnych jego pomieszczeniach. Drewno zazwyczaj łączy się za pomocą gwoździ czy wkrętów, ale klejenie jest metodą znacznie bardziej elegancką. By meble, podłogi i elementy dekoracyjne były trwałe, należy dobrać klej odpowiedni do potrzeb.

Jak wybrać klej do drewna?

Kleje do drewna można dzielić ze względu na ich budowę oraz na ich skład. Różne gatunki drewna wymagają innego traktowania. Nie kierujmy się ceną, gdyż nie zawsze najdroższy dostępny klej okazuje się być najlepszym wyborem w danym przypadku, ponieważ warunki wymagają wybrania najprostszego spoiwa. Najpopularniejszymi klejami do drewna są kleje polioctanowe, popularnie nazywane wikolowymi. Są bardzo uniwersalne, można stosować je zarówno do drewna miękkiego, jak i twardego. Nadają się także do łączenia materiałów drewnopochodnych, takich jak sklejka czy płyty wiórowe, a niekiedy również do innych materiałów. Klej wikolowy ma specyficzny zapach i jest łatwy w użyciu. Takie spoiwo powinno być w każdym domu, w którym są drewniane elementy, gdyż szybko łączy tego typu powierzchnie.

Który klej jest najmocniejszy?

Bardziej odporne od klejów wikolowych są kleje poliuretanowe, czyli tzw. kleje hot melt. Ze względu na ich wysoką trwałość, można używać ich np. do klejenia schodów lub innych ciężkich elementów. Takie spoiwo utwardza się za pomocą wilgoci zawartej w łączonych materiałach lub otoczeniu. Przed nałożeniem kleju trzeba go rozpuścić, nagrzewając do temperatury około 110˚C. Po nałożeniu klej termotopliwy szybko stygnie, więc klejone powierzchnie trzeba łączyć szybko i sprawnie, mocno dociskając. Ponadto, należy pamiętać, że składnikiem kleju są poliamidy, więc przechowując go, należy bezwzględnie chronić go przed wilgocią. Klej termotopliwy znajdziemy w stolarni. Jest bowiem powszechnie stosowany w przemyśle meblowym, gdyż mocno i trwale łączy różne powierzchnie. Za pomocą tego typu kleju przykleja się forniry o dużej powierzchni i laminuje sią folie techniczne. Służą także jako masy zalewowe do otworów po sękach, a wypełnione nimi braki w drewnie są elastyczne
i wytrzymałe. Nakłada się je za pomocą pistoletów do kleju termotopliwego, gdy klei się małe powierzchnie. Kiedy potrzebna jest większa ilość kleju, rozlewa się ogrzewanymi wężami o różnych długościach i średnicach. Należy pamiętać, że takie spoiwa działają dość agresywnie na drewno, dlatego nie nadają się do klejenia delikatnych obiektów. Ostatnią grupę stanowią kleje alifatyczne, które są bardzo skuteczne i mocno łączą klejone powierzchnie. Najczęściej wykorzystuje się je przy łączeniu drewna z innymi materiałami, jak tapicerki czy laminaty. Tego typu kleje są jeszcze bardziej agresywne od klejów poliuretanowych.
Łączenie drewna za pomocą kleju jest metodą wygodną oraz trwałą. Spoiny klejowe są bardzo mocne, zazwyczaj mocniejsze nawet niż samo drewno. Kleje hot melt tworzą mocne łączenia, które bez problemu wytrzymują wysokie obciążenia. Wystarczy dobrać odpowiednie spoiwo.