dysk twardy

Postęp cywilizacyjny sprawił, że coraz więcej dokumentów przechowuje się w formie elektronicznej. Niektóre z nich muszą być trwale usunięte, a zwykłe oczyszczanie dysków to za mało, w związku z tym musimy dokonywać niszczenia dysków. Rynek odpowiada na potrzeby klientów i w sklepach znajdziemy niszczarki do twardych dysków.

Jak przeprowadzić niszczenie dysku, by było ono skuteczne?

Najpopularniejsze jest tak zwane miękkie oczyszczanie dysku, które polega na usuwaniu danych. Nie jest ono skuteczne, gdyż dane pozostają w matrycy urządzenia. Jedynym sposobem zniszczenie dysku, który da nam pewność, że dane nie dostaną się w niepowołane ręce, jest mechaniczne zniszczenie nośnika danych.

Totalne niszczenie dysków

Na rynku dostępne jest urządzenie, które przypomina mechaniczną prasę. Niepozorny sprzęt to metalowa skrzyneczka, do której wkłada się twardy dysk. Następnie należy zamknąć ochronne drzwiczki i spokojnie czekać, aż dokona się proces niszczenia. Prasa potrzebuje około piętnastu sekund, by trwale zniszczyć dysk. Nośnik jest poturbowany, a odzyskanie danych jest praktycznie niemożliwe.

dysk twardy

Demagnetyzacja jako metoda niszczenia dysków

Demagnetyzacja to kolejna z twardych, fizycznych metod niszczenia dysków, która uważana jest za bardzo skuteczną. Do przeprowadzenia tego procesu potrzebne jest urządzenie zwane demagnetyzerem. Proces usuwania danych polega na poddaniu nośników silnemu impulsowi magnetycznemu. Impuls niszczy zapisy, a dane zostają bezpowrotnie utracone, co oznacza, że dysk jest zupełnie pusty.

Z dyskiem do niszczarki

W większości biur znajdziemy niszczarki do dokumentów, które kartki papieru zmieniają w ścinki i skrawki, z których w żaden sposób nie da się odczytać danych. Takiemu samemu procesowi może być poddany twardy dysk. Niszczarki do twardych dysków i innych nośników danych mają mocne, stalowe wałki tnące, które rozdrabniają urządzenia na bardzo małe skrawki. Tego typu niszczarka musi być podłączona do zasilania. Jeśli ktoś w pracy podniesie nam ciśnienie, a pod ręką mamy dysk, który i tak planowaliśmy zniszczyć, możemy użyć tak zwanej ręcznej niszczarki. Sprzęt jest obsługiwany ręcznie, wystarczy pociągnąć dźwignię. Do niszczenia dysków służy grot wykonany z utwardzanej stali, który dziurawi nośnik.

Co nowego w dziedzinie niszczenia dysków?

Amerykańskie służby specjalne zlecają niszczenie dysków poprzez poddanie ich działaniu silnego pola magnetycznego, a następnie fizycznego zniszczenie w specjalnym młynie, który z dysku zrobi miazgę. Na polskim rynku działają firmy, które unicestwiają dyski, rozpuszczając je w mieszaninie kwasów. Jest to tak silne działanie, że po dysku zostaje tylko żółtawy roztwór, który poddaje się biodegradacji.

Troska o bezpieczeństwo danych, zwłaszcza tych wrażliwych, jak dane osobowe, jest obowiązkiem firm. Jeśli chcemy mieć pewność, że nikt nie wykradnie treści zawartych na nośniku, możemy go po prostu zniszczyć, wykorzystując jedno z dostępnych na rynku urządzeń.