Stare meble na ulicy

Każdy z nas ma w domu meble, które nie są pierwszej młodości i dodatkowo nie są piękne, ale jeszcze nie do końca się zużyły, a my je lubimy, bo są pakowne. Zamiast się ich pozbywać, możemy je odnowić i tchnąć w nie nowe życie. W większości wypadków wystarczy kilka prostych narzędzi i farba do drewna.

Czy warto odnawiać stare meble?

Renowacja mebli ma same zalety. Nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale będziemy mieć wyjątkowe wyposażenie domu. Stare komody, krzesła czy stoły, zwłaszcza w połączeniu z nowoczesnymi sprzętami, wyglądają bardzo stylowo. Jeśli meble mają zdobić, musimy zadbać o to, by nie przypominały dzieł szalonego stolarza, a meble z klasą. Nie wystarczy tylko kilka warstw farby do zadań specjalnych. Ze starego mebla musimy usunąć oznaki użytkowania, czyli trzeba usunąć z niego odpadającą farbę i zabrudzenia.

Zanim nałożymy nową farbę do drewna…

Żaden mebel nie będzie wyglądał dobrze, jeśli go porządnie nie umyjemy i nie przygotujemy do renowacji. Starą farbę do drewna i lakier usuniemy za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki. Ten etap pracy z pewnością zajmie nam dużo czasu, gdyż musi być wykonany bardzo dokładnie. Na powierzchni drewna nie może bowiem zostać nawet mały fragment zdzieranej powłoki. Musimy także uzupełnić braki w drewnie, czyli zakleić szpary i dziury po sękach. Wypełniamy je masą szpachlową, a następnie wyrównujemy i gładzimy. Tylko na taką powierzchnię będziemy mogli nałożyć farbę do zadań specjalnych, która zamieni mebel w cudeńko. Przed malowaniem szlifujemy mebel drobnoziarnistym papierem ściernym. Uzyskamy matową powierzchnię, na którą łatwiej nakłada się farbę. Pozostaje nam tylko wyczyścić i osuszyć mebel.

Malowanie drewnianych mebli

Czyszczenie starego krzesła

Zanim udamy się do sklepu po odpowiednią farbę do drewna, zastanówmy się w jakim ma być kolorze. Nadal modne i uniwersalne są białe meble, które wpisują się modę na styl skandynawski, która przebojem wkroczyła do naszego kraju. Możemy także podkreślić urodę przedmiotu, malując go farbą do zadań specjalnych w oryginalnym, wyrazistym kolorze. Do malowania użyjmy trwałej i dobrze kryjącej farby, charakteryzującej się elastycznością i odpornością na uszkodzenia. Na pewno znajdziemy farbę do drewna, która nie będzie się łuszczyć i pękać, a dodatkowo będzie bezpieczna dla człowieka i środowiska naturalnego. Malowany przedmiot możemy ozdobić fantazyjnym rysunkiem. Jeśli nie jesteśmy plastykami, jako bazy do namalowanie motywów użyjmy odpowiednio wyciętych szablonów.

Dostępne w sklepie Dekoral produkty, w tym farba do zadań specjalnych pozwalają na renowację i malowanie mebli, które wielu przeznaczyłoby na śmietnik. Kiedy mamy stare meble, wystarczą dobre chęci, zapał i wolny czas, by stworzyć przedmiot niezwykłej urody.