klucze

Klucze to jedne z narzędzi warsztatowych, które służą do ręcznej obsługi i nie wymagają zasilania. Część z nich ma tak zwane nasadki. Wśród nich wymienia się także te nasadowe. Klucze i współpracujące z nimi akcesoria wszyscy producenci dzielą na komplety, których wspólnym wyróżnikiem jest wielkość zabieraka wyrażona w calach. Do jakich prac je wykorzystamy?

Cechy kluczy nasadowych

Klucze nasadowe służą do odkręcania i dokręcania śrub. Należą do grupy kluczy stałych do śrub sześciokątnych i dwunastokątnych. Budowa tego typu klucza znacznie odbiega od wyglądu innych narzędzi do luzowania i tworzenia łączeń za pomocą wkrętów czy śrub czy nakrętek. W skład klucza nasadowego wchodzą: trzpień, pokrętło do nasadek i dopasowana nasadka. Prosty trzpień ma uchwyt, który może być w kształcie litery T, wygięty (klucz fajkowy) albo z przetyczką (klucz sztorcowy). Dzięki pokrętłu do nasadek osadzimy odpowiednią końcówkę roboczą. Dopasowana nasadka ma otwór szcześcio- lub dwunastokątny, co pozwoli nam odkręcić lub dokręcić śrubę czy nakrętkę o danym łbie. Do klucza nasadowego będziemy używać także specjalnych przedłużek, redukcji, zabieraków czy przegubów. Klucze tego typu możemy dostosować do wykonywanej pracy, a także samodzielnie złożyć je poprzez dobranie odpowiednich elementów. Dzięki ruchomym przegubom, przedłużkom, adapterom i grzechotkom, praca nimi jest bardzo wygodna i komfortowa. Klucze nasadowe umożliwiają bowiem dokręcanie i odkręcanie śrub czy nakrętek pod różnymi kątami.

Gdzie przydadzą się klucze nasadowe?

Klucze nasadowe są obowiązkowym wyposażeniem rozmaitych warsztatów (np. samochodowych), zakładów przemysłowych, serwisów, a także skrzynek hydraulików czy monterów. Tego typu narzędzie powinno się znaleźć także w warsztacie osób, które lubią majsterkować. Przydaj się bowiem podczas wielu czynności naprawczych i remontowych.

Rodzaje kluczy nasadowych

Klucze nasadowe rozróżnia się ze względu na ich budowę i dzieli na grupy zależne od rozmiaru zbieraków. Wymienia się ich następujące wielkości: 1/4”, 3/8”, 1/2”, 3/4” i 1”. Większe klucze nasadowe są nazywane udarowymi. Innym rozróżnieniem tych narzędzi jest ich podział na 6-kątne i 12-kątne. Do tego typu kluczy wykorzystuje się także inne rodzaje nasadek, czyli imbusowe (długie i krótkie), z gniazdem Torx oraz do wkrętów z nacięciem prostym i krzyżowym. Niektóre klucze nasadowe mają specjalistyczne zastosowanie. Przykładam się klucze dynamometryczne, które stosuje się w naprawach samochodów, np. do zmiany kół czy reperowaniem silnika, a także w pracach montażowych. Klucze trzpieniowe mają kształt T, ale są wśród nich również klucze sztorcowe. Zapewniają one szczególnie łatwe dokręcanie i odkręcanie, i nie wymagają dodatkowych pokręteł czy uchwytów.

Każdy zapalony majsterkowicz powinien w kolekcji mieć klucze nasadowe. Warto wybierać narzędzia dobrych firm, które pokrywają klucze specjalną powłoką niklowo-chromową.