systemy

Różnego rodzaju kleje znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Klejenie to jedna z najstarszych technik łączenia ze sobą materiałów, a ludzie od wieków wykorzystują spoiwa, by trwale połączyć ze sobą różne elementy. Obecnie stosowane kleje są tak mocne, że często zastępują zgrzewy punktowe i nitowanie. Jakie systemy klejenia stosuje się w przemyśle?

Jaki klej stosuje się w zakładach przemysłowych?

Kleje są powszechnie stosowane w przemyśle, więc trudno znaleźć produkt, przy którego produkcji nie zastosowano choćby jednego rodzaju kleju. Różnorodność dostępnych na rynku klejów o różnym zastosowaniu pozwala dobrać odpowiednie spoiwo. Kleje są stosowane do przyklejania etykiet na butelki, montażu w budownictwie oraz w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym. Nowoczesne kleje strukturalne zastępują połączenia innego rodzaju, choćby nity. Połączenia są trwałe i niezawodne, nawet gdy stosuje się je do mocowania łopat wirnika w turbinach wiatrowych. Obecnie najczęściej używa się klejów wykonanych na bazie winyli. Szerokie zastosowanie mają także kleje termotopliwe i reaktywne. Te pierwsze nie mają negatywnego wpływu na środowisko, a otrzymuje się je ze skrobi, soi oraz z olejów roślinnych. Mogą być dziś wykorzystywane w zastosowaniach komercyjnych i stanowią rzeczywistą alternatywę dla klejów na bazie ropy naftowej.

Czym są kleje termotopliwe i systemy klejenia?

Kleje termotopliwe to jednoskładnikowe kleje poliuretanowe, które utwardzane są za pomocą wilgoci zawartej w łączonych materiałach lub otoczeniu. Taki klej nakłada się na gorąco, w temperaturze około 110˚C. Po nałożeniu szybko stygną, więc klejone powierzchnie trzeba łączyć szybko i sprawnie, mocno dociskając. Tego typu systemy klejenia są stosowane w przemyśle meblowym, gdyż gwarantują stabilność i trwałość, a dodatkowo są bezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzi, więc bez żadnego zagrożenia można spać na klejonym łóżku. Systemy klejenia składają się z aplikatorów kleju, węży grzewczych, głowic klejowych, modułów, dysz i sterowników. Takie systemy są stosowane są w pakowaniu zbiorczym, produkcji kopert, pofigrafii, motoryzacji, paletyzacji, produkcji opakowań i produkcji standów. Kleje termotopliwe służą do przyklejania fornirów o dużej powierzchni oraz elastycznego i wytrzymałego wypełniania otworów po sękach. Kiedy łączy się małe powierzchnie, klej nakłada się za pomocą specjalnego pistoletu to kleju termotopliwego, a w przypadku dużych płyt używa systemów klejenia składających się z urządzeń zbiornikowych z pompami zębatymi. Nakłada się je za pomocą ogrzewanych węży o różnych długościach i średnicach.
Kleje termotopliwe w przemyśle stosuje się głównie do klejenia elementów mebli, ale świetnie nadają się także do łączenia elementów z metalu, nawet do stosunkowo dużych części. Szerokie zastosowanie systemów klejenia i wprowadzane unowocześnienia wróżą im świetlaną przyszłość.