profesjonalna archiwizacja dokumentow

Działalność firmy składa się z szeregu mniej lub bardziej skomplikowanych czynników, które osoby zarządzające muszą brać pod uwagę. Jednym z takich elementów jest kwestia zabezpieczania danych – umów, danych osobowych czy dokumentów handlowych. Ich utrata może bowiem narazić przedsiębiorstwo na bardzo poważne konsekwencje.

Czy da się ochronić przed wyciekiem danych w firmie?

Skuteczne zabezpieczenie danych spędza sen z powiek wielu specjalistom z tej dziedziny. W epoce powszechnego dostępu do informacji jest to jeszcze trudniejsze niż kiedykolwiek. Osoby prywatne i firmy codziennie przesyłają tysiące gigabajtów najróżniejszych danych. W każdym z tych wypadków istnieje nie tylko możliwość wycieku informacji, ale także ich całkowitego przechwycenia przez osoby trzecie.

Właściwe zabezpieczenie procesów biznesowych z reguły rozpoczyna się od poprawy organizacji pracy. Pracownicy firmy muszą przejść wcześniej odpowiednie szkolenia, które uczy ich schematów postępowania w różnych sytuacjach. Niedopuszczalne jest np. wysyłanie dokumentów firmowych za pomocą prywatnej poczty lub przez media społecznościowe. Pracodawcy powinni też ściśle regulować, jakiego rodzaju programy instalowane są na firmowym sprzęcie. Wiele z nich posiada w swoim kodzie specjalne procedury odpowiadające za śledzenie aktywności użytkownika czy wyłączanie programów antywirusowych.

Jakie są sposoby ochrony danych firmowych?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wdrożenie zaawansowanego systemu archiwizacji dokumentów i zarządzania danymi lub wynajęcie profesjonalnej firmy, który będzie miała za zadanie pilnowania przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Niestety takie metody są też zdecydowanie najdroższe i z reguły mogą sobie na nie pozwolić duże firmy oraz korporacje. Dla małych przedsiębiorców najlepszym wyjściem będzie profilaktyka:

  • Regularna zmiana haseł – dobrze jest ustalić stałe odstępy czasowe po upływie, których powinno się zmienić wszystkie hasła. Szczególnie przydatne jest to np. w przypadku dostępu do stron internetowych, skrzynki e-mail czy firmowej sieci
  • Robienie kopi zapasowych – archiwizowanie danych w postaci kopi zapasowych pozwala nie tylko na ich stałą ochronę, ale także sprzyja lepszemu uporządkowaniu. Warto robić backupy regularnie i na specjalnie przeznaczonych do tego nośnikach
  • Aktualizacje – jeżeli firma korzysta z oprogramowania np. do zarządzania dokumentami czy pracownikami, dobrym nawykiem jest częste sprawdzanie aktualizacji. Szczególnie jeżeli są to popularne, darmowe systemy typu open source. Są one szczególnie narażone na ataki hakerów, dlatego śledzenie aktualizacji bezpieczeństwa pozwala na skuteczne zablokowanie dostępu poprzez lukę systemową.
  • Zabezpieczenia – nieodzownym elementem są także wszelkiego rodzaju programy zabezpieczające np. antywirusy, programy typu firewall czy skanery sprawdzające złośliwy kod na stronach WWW.

Istnieje jeszcze wiele innych sposobów, mogących przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa wewnątrz firmy. Jak już wspomniano wcześniej, istotnym czynnikiem jest także właściwa organizacja pracy. Warto wcześniej uczulać pracowników na unikanie takiego zachowania, które może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo wycieku danych wrażliwych.