pędzel na podłłodze

Podłoga w wiatrołapie wymaga szczególnej ochrony, ponieważ jest narażona na bardzo wiele czynników, które mogą zmniejszyć jej trwałość. Intensywna eksploatacja, ryzyko zarysowań oraz kontakt z wodą i śniegiem przenoszonym na naszych butach – to wszystko sprawia, że do jej pielęgnacji niezbędne będą lakiery do zadań specjalnych.

Jakie lakiery do wiatrołapu?

Przedpokój jest jednym z najbardziej intensywnie eksploatowanych pomieszczeń w całym domu. Codziennie po kilka razy przechodzimy po jego podłodze w różnych rodzajach butów – stukamy wysokimi obcasami szpilek, szuramy traperami oraz ślizgamy się w sportowych adidasach. Latem, gdy pogoda sprzyja spacerom, wnosimy do niego na butach piasek, który ściera i rysuje zewnętrzną warstwę podłogi. Zimą jest jeszcze gorzej, ponieważ oprócz mokrych i zabłoconych butów, przynosimy do wiatrołapu także drobinki śniegu oraz lodu, które mogą sprawić, że drewniana podłoga zacznie pęcznieć i ulegać odkształceniom.

Warto zdać sobie z tego sprawę już na etapie wyboru rodzaju podłogi. Jeżeli chcemy mieć panele lub deski, wybierzmy możliwie najtwardsze drewno, np. takich gatunków drzew, jak orzech czy egzotyczne doussie. Niezależnie od dokonanego wyboru pamiętajmy o tym, by regularnie konserwować podłogę w wiatrołapie. Zwykłe lakiery do drewna mogą nie podołać temu wyzwaniu, zastosujmy więc lakiery do zadań specjalnych. Mogą to być na przykład doskonale chroniące drewno przed ścieraniem lakiery poliuretanowe, rozpuszczalnikowe lub wodne. Ważne, by zapewniły drewnianym panelom lub deskom wystarczającą elastyczność oraz ochronę przed zarysowaniami, uszkodzeniami mechanicznymi i ścieraniem.

Jak jeszcze możemy zabezpieczyć podłogę?

pędzel i puszki

Niektórzy eksperci doradzają stosowanie w wiatrołapie lakierów chemoutwardzalnych, zrezygnujmy z nich jednak, jeżeli jesteśmy alergikami, ponieważ preparaty te mogą wydzielać drażniące opary nawet przez kilka miesięcy. Preparaty dla alergików znajdziemy na Domalux.pl.

Jeśli zdecydujemy się na podłogę wykonaną z drewna egzotycznego pamiętajmy o tym, by ostrożnie dobierać do niej rodzaj preparatu ochronnego. Najlepiej wybrać lakier, który jest przeznaczony do pielęgnacji konkretnego gatunku drewna, w przeciwnym razie możemy nie tylko niewystarczająco zabezpieczyć podłogę przed ścieraniem, ale wręcz zniszczyć jej kolor i wierzchnią powłokę.

Choć drewniana podłoga w wiatrołapie jest bardzo podatna na zniszczenia, nie musimy od razu zastępować jej płytkami. Dzięki odpowiednio dobranemu gatunkowi drewna oraz właściwej pielęgnacji może ona zachować swoje właściwości i atrakcyjny wygląd przez długi czas – nawet w tak nieprzyjaznym pomieszczeniu jak przedpokój.